Jesenné dialógy

Pozývame Vás na vernisáž výstavy Heleny Suchej dňa 1. októbra 2014 o 17,00 do výstavnej miestnosti Podtatranskej knižnice v Poprade, Podtatranská ul. č. 1. Výstava potrvá do 31. 10. 2014. Helena Suchá (Sojáková) -    29. 11. 1938 v Levoči.-    Základná škola Svit.-    1954 – 1958 Škola umeleckého priemyslu v Bratislave, odbor grafika. Prof. M. Fikari a J. Chovan. -    1960 – 1993 Návrhový ateliér Prípravy tlače a farieb Chemosvit a.s. Svit.

Celoživotná profesionálna tvorba Heleny Suchej bola spätá s firmou Chemosvit vo Svite, kde navrhovala obalový dizajn najmä potravinárskych výrobkov. Popri svojich pracovných úlohách sa venovala aj voľnej tvorbe, ktorou prinášala radosť sebe i svojim blízkym a neraz sa úspešne prezentovala na amatérskych prehliadkach. Profesionálna orientácia túto voľnú tvorbu ovplyvňovala vo viacerých smeroch: vo voľbe námetov (najčastejšie detských) a výtvarnej technike (akvarel, tempera a príbuzné techniky), ako aj v uplatňovaní kresliarskej zručnosti v štylizovanej kontúrovej a neposlednom rade aj kolorite, založenom na deťom blízkej pestrej a veselej farebnej škále.
V r. 1985 bola evidovaná v SFVU – odbor užitá grafika.
Odchod do dôchodku pre Helenu Suchú znamenal uvoľnenie zo stereotypu pracovného týždňa a súčasne aj zo stereotypu výtvarného vyjadrovania. Hoci rodinných povinností jej neubudlo, keďže na nej spočíva starostlivosť o najstaršiu a sčasti aj o najmladšiu generáciu v rodine, voľnej tvorbe sa predsa len venuje intenzívnejšie a sústavnejšie.
Je členkou Klubu popradských výtvarníkov a členkou MO MS v Poprade.
Detský svet, sprítomňovaný kontaktom s vnúčencami, jej aj naďalej ostáva najbližší, významnou časťou jej tvorby sú dnes najmä rozprávkové motívy a popri nich svet prírody, ríša kvetov, z ktorých ju zaujali najmä orchidey.
Od akvarelu a tempery prešla výtvarníčka k práci s olejom, ktorý si však, aj vďaka papierovému podkladu, zachováva transparentný charakter. Najvýraznejší posun nastal v pracovnom postupe, ktorý zmenil výsledný charakter jej prác smerom k väčšej spontánnosti a uvoľnenosti. Podkladom väčšiny prác je monotypia, ktorá vytvára základnú kompozičnú osnovu a súčasne vytvára nepredvídateľné, náhodné prvky, podnecujúce fantáziu. Na tomto základe potom celú kompozíciu cieľavedome dotvára skúsenou rukou vedený štetec.
Helena Suchá sa svojimi obrázkami nepokúša riešiť problémy tohto sveta, ani ich nevyhľadáva. No chce a darí sa jej rozdávať nimi radosť svojim blízkym a priateľom a touto výstavou aj verejnosti – všetkým, ktorí ju navštívia.

Z vernisáže:

1sh2sh3sh4sh5sh6sh7sh8sh9sh10sh11sh12sh13sh14sh15sh16sh