Spisovateľ a hory

Pozývame Vás na  výstavu obrazov  - Ivan Szabó: Spisovateľ a hory.  Výstava je sprístupnená verejnosti od 1. augusta do 28. augusta 2014 v priestoroch oddelenia umenia v Spišskej Sobote. Ivan Szabó sa narodil 9. júla 1939 v Leopoldove. Vyštudoval Pedagogickú fakultu v Nitre aprobáciu so slovenským jazykom a výtvarnou výchovou. Po krátkom pedagogickom pôsobení sa stal redaktorom vo viacerých printových médiách. Napísal okolo dvoch tisíc reportáží, riportov, článkov, profilov osobností, rozhlasových pásiem, poviedok, stĺpčekov, fejtónov...Je autorom niekoľkých desiatok profilov slovenských maliarov (Ernest Zmeták, Jozef Šturdík, Július Nemčík, Marián Velba, Zuzka Rusková, Ján Želibský, Sibylla Greinerová, Jozef Ilečko, Alexander Ilečko, Ignác Bizmayer a ďalší). Okrem žurnalistiky sa venoval aj písaniu kníh zväčša z literatúry faktu, neskoršie ich recenzovaniu. Zaujímali ho rozličné témy (história, letectvo, automobilizmus, hudba, ľudová slovesnosť, krimi). Doteraz mu vyšlo devätnásť kníh zo spomínaných oblastí. Viaceré z jeho kníh získali medzinárodnú cenu E. E. Kischa a okrem toho je aj laureátom národnej ceny Vojtecha Zamarovského za trvalý prínos do slovenskej literatúry faktu. Okrem písania a recenzovania kníh sa venuje aj maľovaniiu. Na fakulte mal na neho vplyv doc. Ľudovít Jelenák. Neskoršie si však nachádzal aj iné vzory zo slovenského a svetového maliarstva. Hlavnou témou jeho tvorby je krajinomaľba a kvetinové zátišia. Očarovali ho slovenské hory, z nich majú dominantné postavenie Vysoké Tatry. Okrem mohutných končiarov ho inšpirujú aj tatranské plesá, ktoré sú témou viacerých jeho obrazov. Publicista, spisovateľ a výtvarník Ivan Szabó tvrdí, že ak ho literatúra faktu takmer obrala o fantáziu, znova ju našiel práve vďaka maľovaniu. Žije a tvorí v Bratislave.

szabo