Povesti z piatich mestečiek

Autori literárnych a výtvarných prác: ZŠ s MŠ Dostojevského - Silvia Šlebodová. ZŠ s MŠ Francisciho - Alexandra Uhlárová, Paulína Dudová, Natália Račeková, Diana Hráčková, Patrícia Stupárová, Zuzana Ručková, Benjamin Ňukovič, Kristína Trošoková. ZŠ s MŠ Fraňa Kráľa - Viktória Hudáková. ZŠ s MŠ Jarná -  Dominika Barillová, Karin Kosturáková, Natália Kedzuchová, Veronika Barillová, Radovan Krišanda, Tomáš Sonoga, Ivana Bušová, Tomáš Pitoňák. ZŠ s MŠ Koperníkova - Tadeáš Jurčo, Melánia Bujňáková. ZŠ s MŠ Komenského - Alexandra Schickerleová, Saška Hroncová, Alžbeta Kulichová, Sofia Mlynarčíková, Stanislava Dudaško, Jasmina Sliacka, Barbora Šustrová, Elisabeth Poperníková, Viktória Zemanová, Kristína Dicová, Radoslav Dzifčák. Spojená škola Letná - Krištof Majerčák, Filip Kaprál, Rebecca Ashley Saunders, Lenka Kalmanová. ZŠ s MŠ Tajovského - Tereza Simová, Dušan Kelemen, Veronika Remeňová, Lenka Ilčáková, Lukáš Čenščák, Pavol Ilčák, Adriana Janíčková. ZŠ s MŠ Vagonárska - Natália Kušniráková, Tatiana Vojčíková, Mária Hudáčová, Anna Chmurová.

V Divadelnej sále v Spišskej Sobote sa 15. decembra 2014 o 17,00 uskutočnila inaugurácia knihy Povesti z piatich mestečiek, ktorú napísali a ilustrovali deti z popradských základných škôl.
Na stretnutí sa zúčastnili okrem mladých autorov aj rodičia a starí rodičia, pedagógovia jednotlivých základných škôl a široká verejnosť. Sála bola obsadená do posledného miesta. Svojou účasťou poctil prítomných poslanec Prešovského samosprávneho kraja a primátor mesta Poprad Jozef Švagerko, poslanec Prešovského samosprávneho kraja a poslanec mesta Poprad Milan Baran, ktorí spoločne s riaditeľkou knižnice a najmladším autorom, desať ročným Tadeášom Jurčom , knihu uvedli do života posypaním farebnými písmenkami.
Inaugurácia začala divadelným stvárnením knihy Poprad mám rád. Tejto úlohy sa nápaditým spôsobom zhostil detský divadelný súbor Trma-vrma, ktorý pôsobí pri Spojenej škole – ZUŠ na Letnej ulici v Poprade, pod vedením učiteľky Aleny Váradyovej. Za herecký výkon a nápaditú réžiu si vyslúžili neutíchajúci potlesk.
Po skončení divadelného predstavenia všetkých zúčastnených privítala riaditeľka knižnice Anna Balejová a poďakovala za krásne stvárnenie dôb dávno minulých, ktoré vládnu, aj v ešte tlačiarenskou čerňou voňajúcej knihe, Povesti piatich mestečiek.
Ďalej uviedla: “ najzaujímavejšie na knihe je , že ju napísali a ilustrovali žiaci popradských základných škôl. Do projektu, pod názvom Mystérium starý Poprad, autorom ktorého je historik a autor niekoľkých kníh o Poprade –  Mikuláš Argalács v spolupráci s Podtatranskou knižnicou v Poprade, sa zapojilo 9 základných škôl.
Spolu nám poslali 91 povestí a 107 výtvarných prác. Bolo z čoho vyberať, najradšej by sme do knihy zahrnuli všetky, no napokon kniha obsahuje 27 povestí a 23 kresieb, má 78 strán.  Knihu vydala Podtatranská knižnica v Poprade v náklade 500 kusov s finančným prispením Mesta Poprad, za čo veľmi pekne ďakujem.“
Následne vyzvala primátora mesta, poslanca Prešovského samosprávneho kraja a najmladšieho autora, aby uvedli knihu do života. Po ich príhovoroch prečítala úryvok z knihy, autora námetu Mikuláša Argalácsa, ktorý sa zo zdravotných dôvodov inaugurácie nezúčastnil,: „ Chlapča z ulice mi pred časom povedalo, že keď sa stratí všetko staré z mesta, stratia sa aj povesti a rozprávky, stratia sa legendy a mýty. Zabudol, že všetko, čo sa zrodí, vznikne, vyrobí, začína od momentu vzniku – starnúť. Aj dnešok prináša inšpirácie. Treba sa iba pozorne dívať okolo seba, počúvať rozprávanie, oprášiť staré knihy, listiny, zahľadieť sa pozorne na staré fotografie, pohladkať vec z kúta stodoly starého otca. V tých knihách sú ukryté príbehy, vo veciach zhmotnená sila ľudského ducha. Až raz ktosi, možno vnúča niektorého z dnešných autorov, sfúkne prach z tejto knihy, otvorí ju, začíta sa, bude mať inšpiráciu pátrať po povestiach, ktoré sa rodia na začiatku 21. storočia. Je tu predsa „Kométa“, posledná popradská drevenica, stále tajomná Spišská Sobota. Je tu mesto plné skrytých príbehov.“
Po prečítaní úryvku, riaditeľka knižnice zaželala knihe, nech je inšpiráciou pre všetky deti, ale aj pre nás, dospelých. Poďakovala všetkým, ktorí sa na tvorbe knihy nejakým spôsobom podieľali, za účasť, a zaželala pokojné a magické Vianoce.

Fotodokumentácia z inaugurácie:

1povesti2povesti3povesti4povesti5povesti6povesti7povesti8povesti9povesti10povesti15povesti16povesti11povesti12povesti13povesti14povesti17povesti18povesti19povesti24povesti

20povesti21povesti22povesti23povesti25povesti26povesti27povesti28povesti

TV Poprad: https://www.youtube.com/watch?v=FsoTdEOmk6g.